Jätehuollon maksujen laskutus

Jäteastian tyhjennysmaksujen laskutus

Kiinteistön jätelasku koostuu laskutusjakson aikana tehdyistä jäteastian tyhjennyksistä ja mahdollisista lisäpalvelumaksuista.

Tyhjennysmaksut perustuvat jätetaksaan ja määräytyvät tyhjennettävän jäteastian tilavuuden perusteella. Asiakasrekisterissä jokaisella kiinteistöllä on oma tyhjennysrytmi, jonka kiinteistön käyttäjä sopii Salpakierto Oy:n kanssa. Tyhjennystapahtumat laskutetaan säännöllisesti ja laskutusrajan ylityttyä. Laskutusraja yrityksillä ja taloyhtiöillä on pääsääntöisesti 50 euroa. Yksityisasiakkailla raja on 20 euroa, mutta kaikille asiakkaille lasku tulee vähintään kerran vuodessa laskutusrajasta huolimatta. Laskulla näkyvät suoritetut jäteastian tyhjennystapahtumat. Tyhjennystapahtumiin liittyen laskulla voi olla myös lisäpalvelumaksuja, esimerkiksi vetomaksu tai peruutusmaksu.

Aluekeräyspistemaksujen laskutus

Aluekeräyspistemaksu on vuosimaksu, joka määrätään kalenterivuodeksi kerrallaan. Aluekeräyspistemaksu laskutetaan alkuvuodesta kertalaskutuksena kiinteistön käyttäjältä.  Lue lisää aluekeräyspistemaksusta.

Jätehuollon perusmaksun laskutus

Jätehuollon perusmaksu laskutetaan asunnon omistajalta kerran vuodessa.

Asunto- ja kiinteistöosakeyhtiössä rakennuksen kaikkien asuntojen yhteislasku menee isännöitsijälle, joka veloittaa maksun asuntojen omistajilta huoneistokohtaisesti tai yhtiövastikeperusteisesti asunto-osakeyhtiön yhtiöjärjestyksen mukaisesti. Lue lisää jätehuollon perusmaksusta.

Laskun maksaminen

Käytäthän maksaessasi aina laskulla olevaa tilinumeroa ja viitettä.

Sähköinen lasku

E-lasku on helppo ja vaivaton. Tilaamalla e-laskun teet ympäristöteon.
E-laskuvaltuutuksen voit tehdä omassa verkkopankissasi saatuasi meiltä paperilaskun. Seuraava lasku tulee verkkopankkiisi.

Suoramaksusopimuksen voit tehdä pankkikonttorissa. Suoramaksusta tulee paperilasku kotiin ja pankki veloittaa maksut tililtäsi eräpäivänä. Lisätietoja saat pankistasi.

Vaihtoehtoisesti voit tilata laskun sähköpostiisi. Tilaa sähköpostilasku osoitteesta asiakaspalvelu@salpakierto.fi tai Asiakasnetin kautta.

Yritysasiakkaat voivat ilmoittaa Salpakierto Oy:lle verkkolaskuosoitteet ja mahdolliset laskulle tulevat viitetiedot osoitteeseen laskutus@salpakierto.fi.

Muistathan aina käyttää laskulla olevaa tilinumeroa ja viitettä.

Paperilaskulisä

Paperisena lähetetty lasku on vuoden 2025 alusta maksullinen. Paperilaskulisä veloitetaan, jos lasku lähetetään asiakkaalle paperisena. Huomaathan, että KIVRAn ja OmaPostin kautta menevissä laskuissa on paperilaskulisä mukana, sillä Salpakierron laskutuksessa ei pystytä näkemään keillä asiakkailla nämä palvelut ovat käytössä, jonka vuoksi lasku lähtee paperisena aineistona.

Maksu on lasku- ja ilmoituskohtainen. Maksulla katetaan paperilaskujen ja paperisten ilmoitusten käsittelystä aiheutuvat kustannukset. Paperilaskulisä on määritelty Lahden seudun jätetaksassa ja on suuruudeltaan 2,51 euroa (alv 25,5%). Sähköisesti lähetetystä laskusta (e-lasku, sähköpostilasku, suoramaksulasku) ei veloiteta paperilaskulisää.

Kysyttävää laskun sisällöstä

Jos laskusi sisällössä on jotain kysyttävää tai selvitettävää, ota yhteyttä asiakaspalveluumme.

Maksuaikaa jätelaskulle tai maksumuistutukset

Tarvitsetko pidempää maksuaikaa tai oletko saanut maksumuistutuksen?

Saataviin voidaan myöntää tarvittaessa maksuaikaa asiakkaan niin pyytäessä. Maksuajan pidennykset neuvotellaan asiakaspalvelun kanssa. Perintätoimet voidaan käynnistää välittömästi, mikäli sovittua maksuaikataulua ei ole noudatettu. Maksun jo ollessa ulkoisessa perinnässä, tulee maksusuunnitelmasta sopia perintäyhtiön kanssa. Yhteystiedot perintäyhtiöön löytyvät maksuvaatimukselta.

Muutoksenhaku jätemaksusta

Maksuvelvollisella on oikeus tehdä 14 päivän kuluessa jätelaskun saamisesta kirjallinen muistutus Lahden seudun jätehuoltoviranomaiselle. Jätehuoltoviranomaisen on tehtävä muistutuksen johdosta päätös. Salpakierto Oy lähettää muuttuneesta maksusta maksuvelvolliselle uuden jätelaskun. Jätemaksuvelvollinen voi hakea muutosta jätemaksuun myös ennakkoon. Jätemaksu on suoritettava jätelaskussa tai muistutuksen johdosta lähetetyssä uudessa jätelaskussa ilmoitettuna aikana muutoksenhausta huolimatta.

Liikasuoritus

Asiakkaan maksaman liikasuorituksen osalta on käytössä yleinen käytäntö. Liikasuoritus (yli 16 €) palautetaan asiakkaan osoittamalle tilille. Mikäli asiakkaalla on muita erääntyneitä avoimia laskuja, kuitataan ne liikasuorituksella ensin maksetuksi. Mikäli liikaa maksanutta asiakasta laskutetaan säännöllisesti ja liikasuoritus suhteessa laskutettavaan summaan on kohtuullinen, voidaan liikasuoritus vähentää seuraavan laskun summasta. Alle 16 € liikasuoritus palautetaan vain asiakkaan erillisestä pyynnöstä. Käytäntö koskee yhtiön laskuttamia maksuja, kuten jätehuollon perusmaksua tai jäteastioiden tyhjennysmaksua.