Ympäristökasvattajan vierailu päiväkodissa

Messi Menninkäisen luontoretki 5-6-vuotiaille

Ympäristökasvattajan pitämä Messi Menninkäisen 5-6-vuotiaille suunnattu luontoretki -tunti sisältää päiväkodin lähimetsässä toteutettavia toiminnallisia rasteja. Tunnin aikana käydään maksimissaan kahdeksalla rastilla. Luontoretkiä järjestetään pääsääntöisesti vain kevätkaudella.

Olen pieni menninkäinen vain, metsä on minun kotinain.
Ihanaa metsässä on kuljeskella ja luonnonvärejä ihastella.
Ystäviä minulla on metsässä monta, on karvaista, höyhenpukuista ja jalatonta.

Myös puut ja kukat ystäviäni on, siksi mieleni on levoton.
On kaikkea hassua metsässä tässä, mikä pitäisi käydä selvittämässä. 

Messi Menninkäisen johdolla herätellään lapsien ympäristöherkkyyttä havainnoiden ympäristöä hauskoin keinoin omia aisteja käyttäen. Rasteilla pohditaan myös, mitä haittaa roskista on luonnolle ja eläimille ja miten roskat pitäisi oikeasti lajitella.

Lapset kulkevat rasteilla ryhmässä yhdessä ympäristökasvattajan kanssa. Rastien tekstit ovat kirjoitettu lorumuotoon ja ryhmän vetäjä lukee lorut ääneen, jonka jälkeen lapset toimivat annettujen ohjeiden mukaisesti ja suorittavat rastilla annetut tehtävät.

Messi Menninkäisen lajittelusatutunti esikoululaisille

Messi Menninkäisen lajittelusatutunti on jätteiden lajittelun opasmateriaali, joka on suunnattu erityisesti esikoululaisille. Messi Menninkäisen lajittelusatutunnilla lapset tutustuvat lajitteluun toiminnallisen tarinan kautta. Tarinan aikana tutustutaan erilaisiin jätteisiin ja materiaaleihin tarinaa tukevien pikkutehtävien avulla. Lapset saavat myös tutustua tarinan rekvisiittaan, kuten Messinukkeen, laulavaan Peippoon, roska-autoon, lajitteluroskiksiin ja näytejätteisiin.

Messi Menninkäisen lajittelureppua tarvikkeineen voi lainata satutuntia varten Salpakierto Oy:n toimialueella sijaitsevaan päiväkotiin tai kouluun opettajan tai ohjaajan johdolla läpikäytäväksi. Laina-aika on kaksi viikkoa. Lajittelurepun lainaus onnistuu Tilaa kierrätysvalmennusta -lomakkeen kautta. Paikalle voi pyytää myös ympäristökasvattajan, jonka johdolla tutustutaan satuun ja lajitteluun.

Tutustu lajittelusatutuntiin oheisen videon avulla.

Alta voit tulostaa tuntiin liittyviä kuvia ja tehtäviä.