Lajitteluasemilla siirrytään kesäkauden laajennettuihin aukioloaikoihin huhtikuun alussa

19.03.2025

Orimattilan lajitteluasema, Salpakierto Oy kuvituskuva


Salpakierto Oy:n lajitteluasemilla otetaan huhtikuun alusta käyttöön kesäkauden laajennetut aukioloajat, jotka ovat voimassa lokakuun loppuun saakka (1.4.-31.10.2025). Aikaisempien vuosien tapaan lauantaiaukioloaikoja lisätään kesäkaudella Asikkalan, Heinolan ja Hollolan lajitteluasemille. Orimattilan lajitteluasemalle aukioloaikoja lisätään maanantaille ja perjantaille ja Padasjoen lajitteluasemalle perjantaille.

Lahden lajitteluasema PILLERI on kattavasti avoinna ympäri vuoden jokaisena arkipäivänä sekä arkilauantaisin, joten kesäkauden alkamisella ei ole vaikutusta sen toimintaan.

Lajitteluasemien kesäkauden aukioloajat ajalla huhtikuu-lokakuu 2025

  • Asikkalan lajitteluasema avoinna ti ja to klo 12 – 18, la klo 10 – 14
  • Heinolan lajitteluasema avoinna ma, ke ja pe klo 12 – 18, parittoman viikon la klo 10 – 14
  • Hollolan lajitteluasema avoinna ma, ke ja pe klo 12 – 18, parillisen viikon la klo 10 – 14
  • Lahden lajitteluasema PILLERI, ma – pe klo 7 – 20, la 10 – 15
  • Orimattilan lajitteluasema ma, ti, to, pe klo 12 – 18, la 10 – 14
  • Padasjoen lajitteluasema ke ja pe klo 12 – 18, la klo 10 – 14

Jos ilmoitetulle aukiolopäivälle sattuu pyhäpäivä, ovat lajitteluasemat suljettuna.

Lajitteluasemilla otetaan vastaan muut kuin kotitaloudessa syntyvät päivittäisjätteet. Tarkistathan ennen kuorman tekoa lajittelu- ja vastaanotto-ohjeet täältä.

Lajitteluasemien asiakkaat tyytyväisiä palveluihin

Lajitteluasemilla kävi vuonna 2024 noin 176 000 asiakasta, joista noin 92 000 asiakasta kävi Lahden lajitteluasema PILLERIllä. Kävijämäärä nousi hieman edellisestä vuodesta. Asiakkaat olivat aiempien vuosien tapaan tyytyväisiä lajitteluasemien palveluihin.

Lajitteluasemilla otettiin vuonna 2024 jätteitä vastaan kaikkiaan noin 27 716 tonnia, mikä oli hieman enemmän kuin edellisenä vuotena.